Technologia cały czas się rozwija. Do tego dochodzi jeszcze potrzeba producentów słuchawek, aby nieustannie oferować coś nowego, lepszego, co wzbudzi większe zainteresowanie w fanach muzyki. To też oznacza, że co jakiś czas na rynku pojawiają się nowe modele różnego rodzaju sprzętu, w tym słuchawek, a my powinniśmy być z tymi propozycjami na bieżąco, tak abyśmy mogli powiedzieć, które z nich najlepiej będą się sprawdzały w naszym przypadku. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że podejmiemy tutaj odpowiednią decyzję.

Porównajmy sposób działania

Jeżeli zastanawiamy się, czy lepsze są słuchawki dynamiczne czy planarne, to warto porównać ich działanie. W tym pierwszym przypadku prąd elektryczny przesyłany jest przez ciasno zwiniętą cewkę.

Membrana jest tutaj przesuwana za pomocą ruchu elektromagnetycznego. W planarnej technologii dźwięk tworzony jest przez cienki, elastyczny materiał umieszczony pomiędzy zewnętrznymi warstwami całego mechanizmu. To powoduje, że magnesy rozmieszczone są równomiernie i działają na płaskiej płaszczyźnie. Z kolei takie rozwiązanie przekłada się na wielkość średnicy, która jest większa niż przy słuchawkach dynamicznych, ale jednocześnie jest też cieńsza w kubkach.

Co zyskujemy dzięki planarnym?

Zastanawiamy się, co możemy zyskać, jeśli zdecydujemy się na słuchawki, w których będzie wykorzystywana technologia planarna? To co z pewnością będzie najważniejsze, dla prawdziwych miłośników muzyki to fakt, że takie słuchawki są odporne na różnego typu zniekształcenia elektroniczne i dźwiękowe. Poza tym mamy tutaj bardzo krótki czas reakcji, dzięki czemu jest praktycznie zerowy dźwięk przejściowy.

To właśnie słuchawki planarne mogą nam zaoferować dźwięk precyzyjny i równy, nawet wówczas, kiedy nie będziemy stosować żadnych wzmacniaczy słuchawkowych. Ale oczywiście, tak jak i wszędzie, tutaj również mamy minusy. Jeśli zdecydujemy się na słuchawki z technologią planarną, to musimy wiedzieć, że nie będziemy mieli do dyspozycji szerokiego dźwięku, który pozwalałby na uzyskanie basu o odpowiedniej jakości. No i same słuchawki również będą cięższe niż te z technologią dynamiczną, które najczęściej były nam oferowane do tej pory. Jeżeli nie przeszkadzają nam słuchawki, które będą trochę większe niż standardowe i nie zależy nam aż tak bardzo na basach, to może się okazać, że słuchawki w technologii planarnej będą dla nas najlepszym rozwiązaniem. Dlatego też, warto poświęcić trochę czasu, na dokładniejsze przyjrzenie się im, tak abyśmy dokładnie wiedzieli, co mogą nam one zaoferować i ocenili, czy będą one spełniały nasze oczekiwania.

Laura

By Laura